Our
ChampionsOur
Champions
Category A Championship Award
CATEGORY A
Charlie Team
Boon Lay Garden Primary School
2021
Category B Championship Award
CATEGORY B
SST Group 3
School of Science And Technology
2021
Category C1 Championship Award
CATEGORY C1
AeroKnights
Compassvale Secondary School
2021
Category C2 Championship Award
CATEGORY C2
Ventus
Westwood Secondary School
2021
Category C3 Championship Award
CATEGORY C3
Werdna FPV
Nanyang Technological University
2021
Category D1 Championship Award
CATEGORY D1
Team notStonks
Independent
2021
Category D2 Championship Award
CATEGORY D2
MRS Team 1
Singapore University of Technology and Design
2021
Category A Championship Award
CATEGORY A
Team 3
Yew Tee Primary School
2022
CATEGORY B CHAMPIONSHIP AWARD
CATEGORY B
Apollo 22
Raffles Girls' School (Secondary)
2022
CATEGORY C1 CHAMPIONSHIP AWARD
CATEGORY C1
nekosuki
Victoria School
2022
CATEGORY C2 CHAMPIONSHIP AWARD
CATEGORY C2
AKSANTARA B
Institut Teknologi Bandung
2022
CATEGORY C3 CHAMPIONSHIP AWARD
CATEGORY C3
SP1
Singapore Polytechnic
2022
CATEGORY D1 CHAMPIONSHIP AWARD
CATEGORY D1
DLS
Singapore Polytechnic
2022
CATEGORY D2 CHAMPIONSHIP AWARD
CATEGORY D2
BLUP
Nanyang Polytechnic
2022
CATEGORY E CHAMPIONSHIP AWARD
CATEGORY E
TTSquare
Singapore University of Technology and Design
2022
Category A Championship Award
CATEGORY A
Team TNS6
Tao Nan Primary School
2023
Category B Championship Award
CATEGORY B
Team Star Flyers
Compassvale Secondary School
2023
Category C1 Championship Award
CATEGORY C1
ITEFLYINGACES
ITE College East
2023
Category C2 Championship Award
CATEGORY C2
Team SP5
Singapore Polytechnic
2023
Category C3 Championship Award
CATEGORY C3
Team SP3
Singapore Polytechnic
2023
Category D1 Championship Award
CATEGORY D1
Team DLS
Singapore Polytechnic
2023
Category D2 Championship Award
CATEGORY D2
Team SOEROMBIBER ITS
ITS (Indonesia)
2023
Category E Championship Award
CATEGORY E
Team SwarmIT
Singapore Institute of Technology (SIT)
2023
Challenge AwardsChallenge Awards
Precision Award
CATEGORY A
Alpha Team
Boon Lay Garden Primary School
2021
Time Aloft Award
CATEGORY A
Team FTPPS 4
First Toa Payoh Primary School
2021
Range Award
CATEGORY A
Team 1
Yangzheng Primary School
2021
Learning Journey Award
CATEGORY A
i-Lab Team 1
Kuo Chuan Presbyterian Primary School
2021
Best Presentation Award
CATEGORY A
Riverlites 9
Rivervale Primary School
2021
Best Performance Award
CATEGORY B
Boing
Compassvale Secondary School
2021
Best Video Award
CATEGORY B
Team Era
Raffles Girls' School (Secondary)
2021
Best Presentation Award
CATEGORY B
Night Riders
Compassvale Secondary School
2021
Theory Of Flight Award
CATEGORY B
Team Sum 4.0
Hwa Chong Institution (Junior College)
2021
Most Creative & Aesthetic Award
CATEGORY B
The Soaring Kiddos
Raffles Girls' School (Secondary)
2021
Best Presentation Award
CATEGORY c1
The Awakens
ITE College Central (Regional Campus)
2021
Proof of Flight and Learning Journey Award
CATEGORY C1
AeroKnights
Compassvale Secondary School
2021
Best Performance Award
CATEGORY C1
AeroKnights
Compassvale Secondary School
2021
Best Lap Bonus Award
CATEGORY C2
Ventus
Westwood Secondary School
2021
Best Qualifier Bonus Award
CATEGORY C3
izzfpv
ITE College Central (Regional Campus)
2021
Judge's Commendation Award
CATEGORY D1
Bengawan UV Team
Sebelas Maret University
2021
Judge's Commendation Award
CATEGORY D2
gedegedegedegede
Nanyang Technological University
2021
Learning Journey Award
CATEGORY A
Pterodactyl
Kuo Chuan Presbyterian Primary School
2022
Presentation Award
CATEGORY A
NCPS Team 2
Nan Chiau Primary School
2022
Time Aloft Award
CATEGORY A
EVEXEES
Fernvale Primary School
2022
Boomerang Award
CATEGORY A
GMSP Team 1
Geylang Methodist School (Primary)
2022
Most Creative and Aesthetic Award
CATEGORY B
High Fives
North Vista Secondary School
2022
Best Theory of Flight Award
CATEGORY B
Aeronauticals
Anderson Secondary School
2022
Best Presentation Award
CATEGORY B
Aeolus
Compassvale Secondary School
2022
Best Video Award
CATEGORY B
SAS SEC 1 TEAM 2
St. Andrew's Secondary School
2022
Best Performance Award
CATEGORY B
Try Hards
Kent Ridge Secondary School
2022
Proof of Flight and Learning Journey Award
CATEGORY C1
Team Venom
ITE College Central
2022
Virtual Presentation Award
CATEGORY C1
Hermes’ Haste
Eunoia Junior College
2022
Best Performance Award
CATEGORY C1
nekosuki
Victoria School
2022
Judges' Commendation Award
CATEGORY D
SOEROMIBER ITS TEAM A
Institut Teknologi Sepuluh Nopember
2022
Judges' Commendation Award
CATEGORY E
TooCrazyToFlie
Singapore University of Technology and Design
2022
More than 18,000
participants over the past 14 years
More than 400
teams per year over the past 14 years
Current RecordsCurrent Records
CATEGORY A
Best Range Record – 40 m
CATEGORY A
Best Time Aloft Record – 9.09 seconds
CATEGORY B
Challenge yourself to design and build a glider to flyover 40m!
CATEGORY C1
Break our record of flying more than 15 Figure-of-8 loops within the shortest time possible.
CATEGORY C2
Did you know that our champion team took 115.39s to complete the laps?
CATEGORY C3